Při použití hotovosti není zvýšené riziko koronaviru! Světová zdravotnická organizace (WHO) popřela, že hotovost a konkrétně bankovky přenáší koronavirus. Evropská centrální banka (ECB) také vylučuje, že nový koronavirus COVID-19 se šíří bankovkami. Čtěte více →

Pro maximální bezpečnost zvolte platbu v hotovosti

Bankovky a mince jsou technologicky vyspělé produkty. Pro ochranu bankovek používají centrální banky nejnovější bezpečnostní prvky. Tím se snaží snadněji odhalovat padělky, což nahrává k tomu, že se rok od roku padělání snižuje.

Platba v hotovosti je nejbezpečnější způsob platby. Bankovky a mince po celém světě jsou stále navrhovány s co nejpromyšlenějšími funkcemi, díky kterým je obtížnější je padělat a snáze je identifikovat jako pravé. Korea je nejnovější příklad země, která oznámila svá minima padělaných bankovek. Korejská centrální banka uvedla pouze 176 identifikovaných padělků za celý rok 2021, což oproti minulému roku, kdy bylo zjištěno 272 padělků, naznačuje pokles. Centrální banka Anglie uvedla, že v první polovině roku 2021 bylo méně než 0,0023 % padělaných bankovek v oběhu, zatímco Evropská centrální banka (ECB) v roce 2020 ohlásila historické minimum, tedy jen 17 zjištěných padělků na milion pravých bankovek.

Kanadská banka ukazuje bezpečnostní prvky svých 10 dolarových bankovek, aby tak veřejnosti pomohla okamžitě odhalit falzifikáty. U bankovky klade důraz na svou výrazně hladkou texturu, průhledné oblasti, vyvýšený inkoust, design s měnícími se barvami a prvky, které vypadají jako 3D, ale ve skutečnosti jsou ploché na dotek. Stejně jako v případě bankovek z celého světa, tuto promyšlenou sbírku funkcí je mimořádně obtížné reprodukovat, což znamená, že padělky nemají vzhled a dojem skutečné hotovosti.

Současně s využitím pokroků v hotovostních technologiích zaměstnávají centrální banky odborníky, kteří analyzují padělané bankovky. V ústředí Evropské centrální banky se například zařízení, jako jsou 3D mikroskopy a ultracitlivé váhy, používají ke studiu vývoje v oblasti padělání. Vkládají se do databází, které pomáhají policií v celé Evropě vystopovat zločinecké skupiny a designéři vyvíjejí nová bezpečnostní opatření.

Kvalita padělků je všeobecně dost nízká. Každý, kdo se naučil rozpoznat ochranné prvky eurobankovek, je pravděpodobně bez problémů odhalí.

Eric Languillat, odborník na padělky
Centrum pro analýzu padělků, ECB

Speciální procesy tisku dodávají bankovkám jejich speciální vzhled a dojem, díky nimž jsou pravé bankovky kontrolou vizuálních a hmatových prvků snadno rozpoznatelné. Centrální banka Barbadosu nabízí příklad toho, jak může bezpečnost a dostupnost spolupracovat, přičemž její bankovky obsahují hmatové značky, které zpochybňují padělatele a zároveň pomáhají lidem se zrakovým postižením rychle odhalit nominální hodnotu dané bankovky.